Info
 
18.7.2012 | David Soumar

Od prvních pražských zápasů až po založení HC LEV Praha

Od prvních pražských zápasů až po založení HC LEV Praha
Historie pražského hokeje se píše již od počátku 20. století. Vůbec první zápas sehrála dnešní HC Slavia Praha, která se do historie zapsala mimo jiné už na začátku velmi sledovanými zápasy s jeho odvěkým rivalem HC Sparta Praha. Prahu proslavila i celá řada světových šampionátů, které se v hlavním městě České republiky odehrály. Zatím poslední částí historie hokeje v Praze je založení týmu HC LEV Praha.
 
Založením hokejového klubu HC LEV Praha se začala psát nová historie pražského hokeje. Ale hokej se v Praze hrál již delší dobu předtím. První zmínka o hokejovém utkání v Praze pochází z 6. ledna 1901. V tomto duelu se střetla Slavia Praha s Bruslařským hokejovým klubem. Utkání skončilo výhrou Slavie 11:4.

Ona samotná historie slavistického hokeje je velmi zajímavá. Slavia je jedním z nejstarších klubů v Praze a právě tento tým sehrál historicky první mezinárodní utkání na území dnešní České republiky - roku 1901 s vídeňským Training-Eisklubem. Dva roky po založení Slavie byl založen její odvěký rival Sparta Praha. Spartak Sokolovo, jak se původně nazýval hokejový klub, který dnes známe pod názvem HC Sparta Praha, neměl nějaké větší úspěchy v předválečné době. Jeho první úspěchy se datují do let 1952-1954, kdy naší lize s naprostou převahou dominoval.

Derby - odjakživa ostře sledované duely

Už od začátku české hokejové ligy byla velmi sledovaná derby obou pražských “S”. Výsledky všech utkání těchto rivalů od roku 1994 do součastnosti (do sezóny 2011/12) hovoří pro Spartu poměrem 44:42. V historii play-off nalezneme celkem 4 série, kde se tito pražští rivalové střetli. Tato střetnutí jsou vyrovnaná - obě pražská “S” vyhrála dvakrát. Ve třech z celkových čtyř sérií tým, který toto střetnutí vyhrál, poté získal i mistrovský titul. V roce 2006 se rivalové střetli dokonce ve finále naší nejvyšší ligy. Toto finále vyhrála Sparta Praha 4:2 a získala mistrovský titul.

Ale v době založení ligy, tedy roku 1936, hokeji v Praze nevládl ani jeden z pražských “S”, nýbrž tým LTC Praha, který byl založen roku 1923. Období mezi lety 1937 - 1949 patřilo jasně právě týmu LTC Praha, který mistrovský titul vyhrál jedenáctkrát. Jen jednou v tomto období tým LTC Praha našel přemožitele, ale pak až do roku 1950 naprosto dominoval české hokejové scéně. Jenže bohužel po posledním titulu v roce 1949 se začalo mužstvo rozpadat a sezóna 1951/52 byla pro LTC poslední. Tým LTC byl pro český hokej velmi důležitý, protože při jeho vzniku do LTC přešla ze Sparty celá řada kvalitních hráčů z důvodu nedostatku prostoru na ledě. Těmi nejznámějšími byli Josef Maleček, Jan Peka a Jiří Tožička. Ti svým přestupem ze Sparty vytvořili v LTC základ pro československou reprezentaci.

V Praze se odehrálo několik vynikajících světových šampionátů

Československá reprezentace nejdříve musela pětkrát vyhrát titul mistra Evropy. Takováto situace nikde jinde v Evropě nebyla. Na druhou stranu se toto čekání opravdu vyplatilo. Na štvanickém ledě se odehrála celá řada velkých akcí - především mistrovství světa v hokeji. Z nich první v roce 1933, na kterém se českoslovenští reprezentanti umístili na 3. místě hned za zámořskými celky Spojených států amerických a Kanady. Po pěti letech se v Praze konalo další mistrovství a Československo znovu vybojovala bronzové medaile. Na prvním místě se opět umístil jeden ze zámořských celků, ale tentokrát to byla Kanada namísto Spojených států, stříbrné medaile si z toho šampionátu odvezla reprezentace Velké Británie. Poté se dalších devět let světový šampionát v Praze nehrál, ale v roce 1947 se Praha opět dočkala. Na tomto mistrovství se našemu národnímu týmu opravdu dařilo - naši reprezentanti nenašli žádného přemožitele - obsadili tedy místo první. Za naší reprezentací se na druhé příčce umístil švédský reprezentační výběr. V zápase o třetí místo se střetly týmy Švýcarska a Rakouska. Tento zápas skončil výhrou Rakouska, proto si Rakousko z pražského šampionátu odvezlo historicky druhou medaili - opět bronzovou. Poslední hokejové mistrovství se na Štvanici odehrálo roku 1959. Československá reprezentace stejně jako na všech ostatních mistrovstvích, která se odehrála v Praze na Štvanici, získala jeden z cenných kovů - konkrétně bronz. O zlato se utkaly výběry Sovětského svazu a Švédska. Výhra ve finále Švédsku zajistila zlaté medaile a ruská “sborná” se musela spokojit “jen” se stříbrnými medailemi.

Mistrovství světa v roce 1959 bylo poslední jen pro štvanický stadión. Další šampionáty se v Praze hrály v letech 1972, 1978, 1985, 1992 a prozatím poslední mistrovství se odehrálo v roce 2004. V Praze se dočkáme za tři roky dalšího světového šampionátu. Bude se hrát nejspíše na stadionech v Praze a Ostravě O2 areně a ČEZ Aréně. Ovšem další variantou je, že se bude hrát místo Ostravy v Bratislavi, ale v Praze roku 2015 budeme mít možnost sledovat mistrovství téměř určitě.

foto: hcsparta.cz

 
 
Facebook
 
Image Map