Info

18.4.2014 | Karolína Antošová

Lvi poprvé v historii porazili Magnitogorsk a ve finálové sérii jdou do vedení

Zodpovědný a obětavý výkon v podání lvů slaví první úspěch. A to pořádný. Pražané v úvodním zápase finále KHL eliminovali ofenzivní snahu domácích a po gólech Ševce, Vrány a Azeveda si připsali nejen první výhru nad tímto soupeřem, ale především vedení v sérii. Petri Vehanen navíc vychytal třetí čisté konto v play-off.

F1, pátek 18.4.2014, 15:00
0:3
(0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Ševc (Azevedo), 25. Vrána (Sekáč, Thörnberg), 59. Azevedo (Novotný, Zackrisson). Rozhodčí: Bulanov, Kulakov – Birin, Zacharenkov. Vyloučení: 1:4, navíc Antipin (MET) do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 21:17. Diváci: 7500. Průběh utkání: 0:3. Stav série: 0:1.

Metallurg Magnitogorsk: Košečkin (Pečurskij) – Birjukov, Antipin, Chabarov, Těreščenko, Ibragimov, Lee, Maleňkich – Mozjakin, Zaripov, Kovář – Potěchin, Kazijonov, Pare – Junkov, Kosov, Platonov – Malinovskij, Osala, Brent – Timkin.

HC LEV Praha: Vehanen (Engren) – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O´Byrne, Jaakola, Nakládal – Zackrisson, Novotný, Azevedo – Sekáč, Vrána, Thörnberg – Ullström, Kapanen, Řepík – Ridderwall, Cingel, Matai.

Komentář

Ještě před začátkem finále si trenér Jalonen mohl mnout ruce – po hodně dlouhé době totiž mohl vybírat z kompletní soupisky. Do sestavy se tak vrátili uzdravený Topi Jaakola i David Ullström.

Oba tudíž byli přítomni u úvodního tlaku Lva, který ale faulem přerušil Michal Řepík. Do akce se tak dostalo elitní komando Metallurgu. Jenomže Lev potvrdil tradici ze série s Jaroslavlí, kde svou precizní hrou v oslabení soupeře doslova deptal.

Na řadu tak přišel Lev, který dostal díky faulu Viktora Antipina hned pětiminutovou přesilovku. Antipin, jedna z obranných opor Metallurgu, navíc vyfasoval za tvrdý zákrok na Petra Vránu trest do konce zápasu. Pro Mikea Keenana rozhodně nemilá zpráva.

Ale pro lvy naopak. Právě dlouhá početní výhoda přinesla první gól finálové série. Lvi dlouho zkoušeli Košečkina od modré čáry, až se jedna ze střel ujala. Martin Ševc využil výborné Novotného clony před ruským gólmanem a přesnou ranou propasíroval kotouč až do branky. Elitní bek, který byl v základní části zvyklý na velký přísun gólů, zaznamenal ve vyřazovacích bojích vůbec první zásah.

Do konce třetiny se ale za mohutného povzbuzování probudili i domácí. Především během Mataiova vyloučení a v závěrečných vteřinách před první sirénou bylo lvům ouvej. Svůj tým ale opět podržel Petri Vehanen.

Finský matador si důležité zákroky připsal i po přestávce. Na rozdíl od Košečkina, který inkasoval podruhé. Jiří Sekáč poslal šikovnou přihrávku na před brankou rozjetého Petra Vránu, který si i ve velkém presu počínal jako starý mazák. S pukem v klidu prokličkoval brankovištěm, Košečkina si položil a ukázkovým backhandem zavěsil pod víko.

Metallurg se sice snažil i nadále, jenomže jeho počínání připomínalo spíše bušení do zavřených vrat. V celé druhé třetině dostali domácí na Vehanena jen pět střel, o dalších šest se postaral obranný val před ním, který obětavě blokoval jeden pokus za druhým.

Lvům se navíc ve druhé části podařilo minimalizovat ofenzivní snažení první lajny Metallurgu – Mozjakin s Kovářem si připsali po jedné střele, Zaripov byl dokonce na nule. Ale ani obrana domácích nezahálela, když během prvním 40 minut zblokovala hned 17 pokusů lvů.

A v závěrečné třetině zůstal obraz hry téměř neměnný. Magnitogorsk vyvíjel neskutečný tlak, ze začátku Lva téměř k ničemu nepustil, jenomže obrana Pražanů pracovala stále velmi zodpovědně. Ani elitní Mozjakinovo komando si s defenzivou lvů nevědělo rady.

Lvi navíc hned poté, co Košečkin opustil svou klec, aby Metallurg mohl hrát s šesti hráči v poli, zpečetili stav utkání na 3:0. Po brance Justina Azeveda už nebylo co řešit. Lvi se po premérové výhře nad Magnitogorskem ujali v sérii vedení.

Ohlasy trenérů

Kari Jalonen (HC LEV Praha): "Kluci se na zápas dobře připravili a odehráli skvělých 60 minut. Díky tomu jsme dosáhli tohoto výsledku."

Mike Keenan (Metallurg Magnitogorsk): "Souhlasím s tím, že se Lev připravil na zápas lépe než my. Velký zlom nastal hned na začátku utkání, kdy byl Antipin vyloučen do konce zápasu. V tu chvíli soupeř získal velkou výhodu a dokázal v přesilovce vstřelit důležitý gól."

Fotogalerie

Němec nahazuje na Košečkina Martin Thörnberg se tentokrát neprosadil Jiří Novotný při obranné práci Kapanenovi se tentokrát na buly nedařilo tolik jako proti Jaroslavli Oystrick dává Antipinovi za tvrdý faul na Vránu co proto Oystrick si rozhodně nenechá nic líbit Je to tam! Lvi se radují po úvodní brance Martina Ševce Celá střídačka se raduje z vedení 1:0 Němec s navrátilcem Jaakolou během obranné práce Petri Vehanen opět exceloval, v play-off vychytal již třetí čisté konto Novotný během jedné z debat s rozhodčím Naprosté soustředění! Vehanen chytil všech 17 střel Metallurgu Jan Kovář v souboji s Jiřím Sekáčem